Nyheter från sektionen
Träningsschema VT25
22 apr
Träningskläder
22 apr
Bethträffen 2025
22 apr
Bethträffen 2025
3 apr
Nyheter från Bottnaryds IF
Nya system för Bottnaryds IF
8 apr
Årets Johan Printz stipendiat 2024
7 jun 2024
Träning 23 april, tipspromenad
22 apr, 06:18 0 kommentarer
Samling: Badplatsen vid Stråken
Tema: Karttecken och färger – tipspromenad längs banan
Den här gången blir det en tipspromenad längs med banan där vi testar våra kunskaper om kartans olika tecken och färger. Ett roligt och lärorikt sätt att bli bättre på att läsa karta! Medtag gärna egen penna för att skriva ner svaren.
Ingen tidigare erfarenhet krävs – kom som du är och var med!
Svara gärna på kallelsen som vi har skickat ut så vi vet hur många vi blir.
Träning 16 april, kompassorientering
13 apr, 18:39 1 kommentar
Orienteringsträning onsdag 16april kl 18-19
Samling: Brittebo lägergård vid Svansö,
https://maps.app.goo.gl/hSJWJFSidjAjPJo89?g_st=com.google.maps.preview.copy
Tema: Kompass-/väderstrecksorientering
Vi kommer pröva på att orientera med kompass och lära oss väderstreck. Så leta fram kompasserna. Det kommer finnas begränsat antal kompasser att låna för er som saknar. Ingen förkunskap om hur kompassen fungerar eller att orientera med kompass behövs!
Anmäl er gärna under träningsfliken på https://www.bottnarydsif.se/bottnarydsif-orientering-traningar
så vet vi hur många vi blir.
Samåkning från parkeringen vid IP med avfärd kl 17:45 kommentera ni som har plats över i bil samt ni som vill ha skjuts.
Nu kör vi igång!
7 apr, 14:08 0 kommentarer
Hej alla,
Det närmar sig premiär av orienteringsträningen. På onsdag 18,00 kommer vi att samlas och utgå från klubbstugan på Bottnaryds IP. Vi kommer att ha en pizza-orientering, där träningen avslutas med pizza och lite info inne i klubbstugan.
Tanken är att pizzaätandet ska vara en överraskning för barnen då det är lite kluringar utmed banan om detta, så säg gärna inget till barnen.
Hoppas vi ses :)